Historické město Tovačov

aktualizováno 9.8.2012

Mlovite hanácke?

Na úrodné rovinaté Hané se odpradávna mluvilo svébytnou řečí, hanácke. Dnes už tento jazyk pomalu zaniká, mladí mu už ani nerozumí. Není to škoda? Je to kus našeho dědictví po našich předcích, kus nás samých. Zachraňme hanáčtinu pro naše potomky, nedopusťmě, aby z naší krásné moravské Hané v budoucnu bylo Česko! Hanácké kroj je možno spatřit málem jen v muzeu, hanáčtinu však brzy nenajdeme ani tam. Uchovejme jazyk našich dědů, učme naše děti mimo spisovné češtiny i hanácky. Vždyť oni se i ty hanácké písničky už učí v počeštěných verzích.
Pokud máte někde doma texty, písničky nebo nahrávky mluveného slova v hanáčtině, pošlete mi zprávu na email uvedený dole na stránce. Rád bych si je s Vaším svolením naskenoval a pak Vám vše v pořádku vrátím. Rád bych také udělal verzi tohoto webu v hanáčtině. Bohužel nemám zatím nikoho s kým bych text konzultoval.
Našel jsem hotový poklad, který Vám zde níže nabízím ke stažení. Jsou to sepsaná pravidla moravských nářečí - Dialektologie moravská - Nářečí hanácké a české. Autorem je František Bartoš, vydáno v Brně v roce 1895. Dále od téhož autora Dialektický Slovník Moravský z roku 1906 a Hanácké slovňik středohanáckyho nářeči, který sepsal Josef Borocký a zveřejnil na Internetu Jiří Dokoupil z Hrubčic.

Jak jsem zjistil, návštěvníci z Česka nerozumí významu slov písně "Tovačov, Tovačov, tovačovské zámek, nebel bech vojákem, debe ne galánek..." Zde tedy překlad pro návštěvníky z Česka, tedy Čechy: "Tovačov, Tovačov, tovačovský zámek, nebyl bych vojákem, kdyby nebylo milenek..."

Dokumenty a stránky vztahující se k Hané, Hanákům, hanáčtině nebo obecně k Moravě

Knihy a dokumenty ke stažení:

Weby, články:

Pokud víte o nějaké jiné literatuře o hanáčtině a Hanácích nebo psané hanácky, případně máte takovou knihu doma, napište, rád si ji od Vás vypůjčím nebo koupím. Stejně tak by mne zajímaly nahrávky řeči někoho, kdo hanácky ještě mluví. email: kontakt

Místo pro Vaši reklamu

Aktuality:
5.4.
Kostky nebo asfalt?
Nový článek na tovacov.com

Podařilo se nám najít hanáckou mluvnici (dialektologii) a tak je zde ke stažení.
O nás

© René Klimt

TOPlist