Historické město Tovačov

Aktuality:
7.1. Přemístění knihovny pro děti
Knihovna pro děti byla přemístěna do přízemí Základní školy v Tovačově a půjčování bude zajištěno každou středu od 13 - 17 hod.

16.10. VOLBY - zastupitelstvo 2010
Volby do zastupitelstva města Tovačov 2010

29.5. VOLBY 2010
Výsledky hlasování v Tovačově. Preferenční hlasy zjistíte kliknutím na "X"

17.5. Povodně 2010 - aktuální stavy Moravy a Bečvy

Kostky nebo asfalt? Co je lepší a pro koho?

Stále jsme svědky oprav silnic, při kterých jsou staré žulové kostky nahrazovány asfaltovým kobercem.
V Tovačově naposledy například cesta z Tovačova do Annína.

Je však opravdu vždy moderní asfalt lepší než „staré“ kostky? Rozeberme si výhody a nevýhody obou povrchů silnic.

Kostky jsou neoblíbené u řidičů, neboť rychlá jízda po nich se projevuje intenzivnějším zvukovým projevem. Proto také většina řidičů po vjezdu na kostkovou cestu sundá nohu z plynu. Jistě by tedy nebyla vhodná dálnice z kostek, ale ve městech je to spíše výhodou. Málokdo chce, aby se ve městech řítila auta vysokou rychlostí.
Dokladem tohoto efektu je i to, že na výše uvedené Anovské silnici bylo po vyasfaltování nutno osadit dopravní značky omezující rychlost.

Asfaltové povrchy jsou velice citlivé na praskliny, jakmile se praskliny objeví, v zimním období vlivem mrazu dojde k poškození okolí takové praskliny a vzniku dalších prasklin, postupně až ke vzniku velkých výmolů. Je možno je záplatovat, ale k tomu je potřeba specializované techniky a cesta už nikdy nebude mít tak rovný povrch, jako když byla nová. Navíc příští zimu se objeví další výmoly v okolí těch již záplatovaných. Řešením je tak pouze opět provést nový asfaltový povrch.
Oproti tomu kostky jsou na praskliny zcela necitlivé. Spáry jsou mezi všemi kostkami.
Pokud přece jen dojde po letech k nějaké závadě, stačí takovou cestu předláždit, k čemuž stačí parta dlaždičů a trocha písku. Taková oprava může navíc pomoci několika nezaměstnaným z města. Nejčastější závady jsou přitom způsobeny špatným podkladem. Ten dokáže ovšem znehodnotit každý povrch silnice a asfalt je na vady podkladu ještě citlivější.

Samostatnou kapitolou jsou různé výkopy a překopávání cesty. Asfaltová cesta nebude nikdy po takovém zásahu jako předtím. Vždy zůstane nějaká nerovnost. Kostky je možno zadláždit tak, že místo nebude vůbec znatelné. Ovšem stejně jako u všech ostatních prací je nutno to provést kvalitně. A také jako u asfaltového povrchu je nutno dobře zhutnit podklad.

Jednodušší je u kostkové cesty také výstavba zpomalovacích prahů (i když ty bývají na tomto povrchu potřebné jen výjimečně). Opět stačí pár dlaždičů a auto písku. Na rozdíl od prahů montovaných za desítky tisíc na asfaltové povrchy.

Silnice z žulových kostek v našich městech přežily staletí, asfaltové mají životnost jen řádově roky. Ne nadarmo všechny kostky, které jsou u nás nahrazovány asfaltem skupují Němci. I ty z Anovské cesty skončily v Německu.

Jaký je tedy závěr? Pro mne jednoznačný. Do města, mimo nějakých průtahů s velkým provozem aut, kde je žádoucí vyšší rychlost jízdy jsou vhodnější kostky. Pro hovoří nízké náklady na opravy, vysoká životnost i fakt, že po nich řidiči jezdí pomaleji. A to už jsem vůbec nepsal o tom, že městu s takovou historií, jakou se může chlubit Tovačov, mnohem více sluší žulová dlažba než asfalt. Tento fakt myslím nebude zpochybňovat nikdo. Pokud ovšem se kostek jednou zbavíme, už je s největší pravděpodobností nikdy nezískáme zpět. Cena nových kostek je totiž dosti vysoká a použitých také ubývá, některá města si totiž jejich hodnotu už uvědomila.

© Vok z Tovačova
Případné reakce pište na email:email
Úvodní stránka

Místo pro Vaši reklamu

O nás

© René Klimt